Strávil jsem roky v takové továrně.

Vyráběli jsme tam gumové a termoplastové koberečky do aut. Sám jsem měl v autě – než jsem ho prodal a začal se pohybovat téměř výhradně pěšky, abych si mohl dát cestou z práce cigáro a chůzí tak udělat nutné minimum pro své zdraví – textilní koberce, které byly lehké a měl jsem v autě díky nim pocit, že sedím v motorovém pokojíčku. Gumové koberce, které jsme vyráběli, bych si do auta dobrovolně nedal, byly, abych použil výrazu jiného velikána z továrny, Charlese Bukowskiho, „těžké jak děvky“ a uvolňovaly se z nich výpary, což určitě nechcete, i když v autě nevozíte děti. Což jsem vozil. Práce v továrně byla spíš jednotvárná než těžká, jsem si říkal. Hodná paní fyzioterapeutka, ke které teď chodím s bolavými zády, mi ale sdělila, že „ty záda máte teda strašný“.

Za ty roky práce ve fabrice jsem slyšel víc muziky než do té doby za celý život. Dovzdělal jsem se stovkami hodin přednášek, audioknih, rozhovorů a besed z oboru psychologie, ufologie, ekonomie, filozofie a okultismu a zejména v mužských šatnách absolvoval intenzívní kurz pičismu, kurvologie a nahovnologie. Mužské šatny všech továren světa jsou natlakovanými parními hrnci, suterénními generátory protitlaku, kterým kompenzujeme obyčejnou lidskou touhu po naplnění a dobrém životě.

Když jsem v práci přišel „na dílnu“, dostal jsem lisovací příkaz, tzv. „úkolák“. V něm se uvádělo kolik čeho mám vyrobit a z čeho to mám vyrobit. Třistapadesát tahů znamenalo třistapadesátkrát během osmi hodin zmáčknout čudlík, nechat lis do lisovací formy vstříknout roztavený granulát lisovací směsi, a když se lis automaticky otevře, vytáhnout odtamtud dva autokoberce. A znovu.

Vždycky jsem si na začátku šichty říkal, že třistapadesát není zas tolik, teoreticky bych to měl zvládnout ajn cvaj. Ale když jsem to propočítal, vycházelo to s jednou přestávkou na téměř přesně osm hodin. Sakra. Budu tady muset vážně stát tak dlouho, jako by mi trvala cesta do Prahy a pak ještě zpátky? Vzpomínl jsem, jak k uzoufání dlouhá se mi zdála ta cesta, když jsem byl mladší a plný sil. Naštěstí v práci máte co na práci, takže práce utíká rychleji. Dokonce tím rychleji, čím rychlejší hudbu si pustíte do sluchátek. Sluchátka jsme měli naštěstí povolena. Během některých ranních směn byla ovšem zakázána kvůli kontrolám práce a tak. Během dvou hodin bez hudby nebo audioknihy jsem pak samovolně začínal mluvit nahlas sám se sebou.

Zpravidla jsem si ale hudbu nechával na poslední dvě hodiny šichty, kdy už člověk nemůže, ale musí a má mysl tou dobou pravidelně zalétavala k existencialismu a jiným souvisejícím otázkám okolo smrti a beznaděje. Chápal jsem, že si během těch osmi hodin mohu dělat v podstatě co chci. Jedinou podmínkou bylo, abych ve zbylém volném čase stihnul „podat výkon“ neboli splnil předepsanou normu.

Následný objev, že se mi tak vedle psaní básní a audiostudia stalo lisování autokoberců produktem vedlejším a skutečnost, že si toho všiml i někdo jiný, ze mě nakonec udělal spisovatele. Zalíbila se mi reálnost představy přestat chodit do práce, maximálně nejít do práce dál, než do vedlejšího pokoje, protože věřím, že člověk původně nebyl stvořen k práci. Za dlouhá léta strávená v savanách jsme v nich zanechali nesmazatelný otisk, který má veskrze negativní dopad na naši pracovní morálku, potažmo na vše, co je složitější než pořádný klacek, neřku-li strojům, co se z tajemných důvodů samy pohybují.

Vrozená nedůvěra se odráží zejména v našem odtažitém vztahu k autům. Málokdy se najde skupina více než 1,3 člověka (což je prý současný průměr počtu lidí v jednom jedoucím autě), proto do nich sedáme s odporem a to je znát v otrávených výrazech řidičů v kolonách. Ve skrytku srdce toužíme po společnosti, jsme konec konců stádními tvory. Ale jedeme-li autem, musíme po jednom a jsme z toho pak smutní.

Práce v továrně se také vyznačuje tím, že málokoho naplňuje. V továrně se proto vyskytuje zvláštní druh lidí, kteří VĚDÍ, jak dlouho se má pracovat, jiní zase jak se má pracovat nebo co si na tu příležitost obléct na sebe. Dětská touha letět do vesmíru nebo řídit ponorku se tajemným způsobem transformovala do práce v továrnách, korporacích, u ambicióznějších z nás do managementu kvality, technologie výroby a ti nejšťastnější místo řízení atomových ponorek ředitelují alespoň výrobě nafukovacích gumových člunů. Nikoho to nebaví, ale všichni jsme tak nějak rádi, že máme čím se zaměstnat.

A tak pytlíkujeme žití, něco nám chybí, ale nevíme co. 

Proto chlastáme a kupujeme věci, malujeme obrazy a píšeme básně, lámeme rekordy. Rodí se nám děti, tak nějak automaticky, doufáme, že budou lepší než my a těm to celé předáváme, do jejich nových hlaviček, otloukaných našimi radami, jak pytlíkovat svět institucemi, plnými nešťastných úředníků, ztracených v podnikových softwarech, ale zoufale toužící vzlétnout někam pryč, k Slunci a nebi, od flegmaticky zářících monitorů k něčemu opravdovému. Vzlétnout a konečně být šťastný.

Ale i teď zatímco tohle píšu a vy tohle čtete, chlapi v továrnách jako v tlakových hrncích s omyvatelnými chodbami a plechovými převlíkárnami pracují a vyrábějí koberce do aut z gumy, která už není gumou, jen pouhou napodobeninou, protože je to levnější, ale vyrábět se musí pořád stejné množství a raději větší, protože na ředitele tlačí jiný ředitel a ten si něco začal s účetní a to ho bude něco stát, pošle tedy mladého normovače a normovač si vzal hypotéku, protože se mu narodilo první dítě, ale on je většinou v práci a dítě půjde zanedlouho do školky, protože manželka bude brzo muset taky do práce, zase zpátky za kasu nebo k pásu nebo za počítač dělat grafy zmetkovitosti.

Normovač stojí chlapům za zády a koumá, kde by se dalo přidat a hlídá čas do konce směny a chlapi dřou pořád stejně, dřou brzy ráno i pozdě v noci a o pauze se scházejí na cigáro, rovnají si záda, plivou, pičujou a pak ztichnou a chvíli jenom dýchají a dívají se před sebe nebo nad sebe, vymýšlí, co ještě říct, protože ticho je nepříjemné. Po nebi mezi komíny přeletí pták a když zmizí z dohledu zase hledí před sebe, dívají se na hodinky, jestli stihnou ještě jedno cígo a řeknou „nasrat“ a zapálí ho, plivnou na zem a je prosinec, třičtvrtě na dvě v noci, dvacátéprvní století.

Ty snad dnes nejsi vůbec lidský, Marlowe…

Ještě o vidění

Ještě o vidění

Jeden mladý muž mi otevřeně přiznal, že má potíže s ženami, s navazováním znamostí. Díval jsem se mu do očí, díval jsem se do celého jeho Bytí. Nejde slovy popsat, co v takových chvílích vidím, je to spíš vnímání určitých sil, sklonů, přesvědčení, pocitů. A něco vždycky přebírá vládu jako to nejsilnější či nejvýraznější.

Muž, který otrávil svého koně

Muž, který otrávil svého koně

Je vůbec možné věřit v sám sebe v takovém světě? V nelidských podmínkách na sebe musíte zapomenout, abyste to vydrželi. To je náš svět. Sen otrokářů, kteří se sami stali otroky.

Nesmrtelnost

Nesmrtelnost

Kerouac prý zemřel opilý na železničním náspu, jak jsem kdysi někde četl. Bukowski se neupil, na sklonku života dokonce přestal pít úplně a dostala ho pak umrněná tuberkulóza. Neruda zemřel statečně na rakovinu žaludku a Vonnegut, který ve svých šedesáti dvou zapil...

Bolavá záda a dějiny shrbenosti

Bolavá záda a dějiny shrbenosti

Kdysi dávno, ještě v afrických savanách jsme se skláněli před Tajemstvím,
které bylo tak nesmírné, že nic jiného jsme s tím ani dělat nemohli. V noci nás z nebe sledovaly oči neznámých tajemných bytostí, ve dne se objevoval zářivý a žhnoucí kotouč, jenž oživoval všechno kolem nás.

Zblázním se v úterý

Zblázním se v úterý

Vždycky mě ohromí, jak tenká je hranice mezi bytím a šílenstvím. Děje se to v milisekundách, kdy se podívám na běžný předmět např. hrnek od kafe nebo strom za oknem a na zlomek vteřiny jako by předmět pozbyl svého významu. Jako by se stal jen dvourozměrným či ztratil...

Archetyp: moudrý stařec či nemocný senior?

Archetyp: moudrý stařec či nemocný senior?

"Člověkem v dobrém úmyslu stvořené instituce po splnění svého poslání jen potvrzují svou vlastní existenci samy sebou a nevyhnutelně tím začínají škodit", píše ve své knize Člověk — bytost v sázce rakouský etolog Irenäus Eibl-Eibesfeldt. To lze snadno doložit výrokem,...

Human Design — Objevte své kosmické nastavení

Human Design — Objevte své kosmické nastavení

Systém Human Design nás vede k podvědomým vzorcům chování a tím k poznání sebe sama. Mapuje způsob, jakým zpracováváme informace. Naše rozhodnutí jsou totiž učiněna nejdříve v podvědomí a teprve potom přecházejí do vědomé mysli. Naše logická rozhodnutí nejsou tedy ani...

Jaký mýtus žijeme?

Jaký mýtus žijeme?

V druhém týdnu koronavirové karantény  (březen, 2020) jsem si zapsal sen, jehož význam nyní, po necelých dvou letech pozoruhodně zesílil. Začátek i konec snu jsou velmi zajímavé a s odstupem času mne vyděsilo, jak moc korespondují se současnou situací. Píšu to proto,...

Jak se vymanit z vlivu komplexu méněcennosti

Jak se vymanit z vlivu komplexu méněcennosti

V šamanské tradici platí, že jen ten, kdo je zraněn, dokáže sám léčita touto dispozicí je k tomu předurčen a iniciován. Nejinak tomu bylo i během uvolňování se z vlivu hlubokého komplexu méněcennosti, který jsem si přisvojil v ranném dětství. Musela uplynout...

Objevte svůj mýtus

Objevte svůj mýtus

Stvořte svou vlastní psychologii a zahrňte do ní své sny, mýty, znamení, knihy, filmy a pohádky, přizvěte Slunce, hvězdy, Měsíc, nebe i Zemi — tu přednostně. A když nebudete vědět kudy kam, když zapomenete, proč tu jste, zujte si boty a stoupněte na Zemi. Klidně i na...

Minulost, přítomnost, budoucnost

Minulost, přítomnost, budoucnost

Při hledání řešení se naše mysl často obrací do minulosti. V dávných událostech pátrá po příčinách a domnělých vinících. Je dobré si připomenout, že lidská paměť je (naštěstí) selektivní. Proto koučink nepracuje s minulostí, ale soustředí se na budoucnost. Přesto chci...

Tajemství

Vždycky dostanu lepší náladu, když si přečtu Vonneguta nebo Hellera. Zároveň mě zachvátí nezřízená touha po sebevyjádření. Během života jsem získal  nejasný pocit, že by to mohlo mít nějaký smysl. Je to taky jedna z mála činností, které se dají dělat, když bydlíte v...

Matrix 4 Resurrections — nerecenze

Matrix 4 Resurrections — nerecenze

"It's not gonna happen" a "Fuck" — píp. Tyhle dvě věci mi z filmu Matrix 4 Resurrections utkvěly v hlavě i do druhého dne. Před čtyřkou jsme se ženou z nostalgie absolvovali i všechny tři předchozí filmy. A nejen že se na to pořád dalo dívat, dokonce jsme při...