„Člověkem v dobrém úmyslu stvořené instituce po splnění svého poslání jen potvrzují svou vlastní existenci samy sebou 

a nevyhnutelně tím začínají škodit“, píše ve své knize Člověk — bytost v sázce rakouský etolog Irenäus Eibl-Eibesfeldt. To lze snadno doložit výrokem, že „zbrojovky výrobou zbraní nesledují světový mír“. Podobně je tomu u škol a vzdělávání, kde osnovy jsou rozvrženy na celé roky ne proto, aby žáci do hloubky pochopili látku, ale aby bylo dost učitelských úvazků. Vím to z vlastní zkušenosti, osm let jsem učil na jedné pražské střední škole. Stejným případem jsou i farmaceutické firmy, které zejména v těchto dobách potvrzují výše zmíněné.

Nedávno se mi zdál sen, ve kterém v jednom z reklamních letáků, co nám chodí do schránky, stálo:

Zde vyplňte, jaký archetyp vás ovládá:

Něco nesrozumitelného jsem tedy ve snu napsal, ale když jsem pak uviděl svou odpověď, stálo tam — zraněný stařec. Šokovalo mě to, protože jsem si byl jist, že jsem původně chtěl napsat moudrý stařec.

Jakkoli tuším, čeho ve mně samém se to týká, zmíním i kolektivní rovinu. Jung říká, že

„nacházíme-li paralely snových výjevů v umění, filmu, literatuře a mytologii, jde vždy o archetyp“.

Tedy kolektivní nevědomí. Pro příklady jsem nemusel jít daleko, stačilo vyhlédnout na chodbu za dveře našeho bytu.

Celá etáž a většina ostatních nájemníků v domě jsou senioři. A senioři v naší civilizované společnosti jsou jací? Nemocní. Nemoc u nás patří k stáří. Ne tak třeba u Indiánů — starý slepý náčelník z příběhu Malý velký muž si na slepotu nestěžuje, říká naopak, že „od té doby, co jeho oči nevidí, vidí on sám ještě lépe než kdy dřív“.

Tak jako farmaceutické firmy pečují o nemocné takovým způsobem, aby zachovaly samy sebe, i my potvrzujeme sami sebe svým zraněním, nemocí. Můj stařičký řecký doktor mi potvrzuje svou lékařskou existenci pouhými předpisy léků proti bolesti. Ale pokud se dožiju stejného věku jako můj otec i jeho matka, jsem přece teprve v půli života. Přesto mám sny o stáří. Téma seniorů, stáří a zranění se díky covidové nepandemii stává konečně celospolečenským tématem.

Carlos Castaneda popisuje v prvním díle svého učení u indiánského šamana, setkání s moudrostí mocnosti, skryté v rostlině peyotlu, meskalinu:

„Zaslechl jsem, jak na mě Meskalito mluví. ‚Podívej se!‘ Ve středu jeho ruky zela okrouhlá díra. ‚Podívej se!‘ Podíval jsem se do díry a spatřil jsem sám sebe. Byl jsem velmi starý a slabý a běžel jsem se sehnutými rameny. Okolo mě létaly jasné jiskry.“

— Carlos Castaneda: Učení dona Juana, str. 87 (Volvox Globator, 1997)

Stáří, slabost a nemoc jsou pro nás téměř synonyma. A protože každá nemoc začíná nejprve v hlavě, Cheirónská mysl říká, že moudrosti předchází nejprve zranění, nemoc. Kráčíme snad tedy správným směrem, jak bylo předurčeno. Naše cesta sice nekončí smrtí, stihneme ale prožitkem a přetavením nemoci dosáhnout moudrosti? A jaké archetypy tím my, budoucí předkové, nastolíme těm, kteří přijdou po nás?

Moudrý stařec nebo nemocný senior?

Obrázek Bečvy nad Rožnovem v záhlaví jsem fotil letos (2021) a protože příroda se neztotožňuje se svými zraněními, napadl mě příznačný „traklovský“ název „Cosi v Bečvě“.

Trychtovací úmořád, omlouvám se

Trychtovací úmořád, omlouvám se

V ten samý rok měly mé nedomrlé autodestruktivní tendence, které jsem zábavnou formou zpracoval do Kentaurových písní a stále se připomínající alkoholismus v Podivném odpoledni Lebama Bulebika, společně s audioknihou Deník skladníka úhrnem tisíce shlédnutí na Youtube. V knihkupectví Kosmas si Skladníka v elektronické podobě dokonce zakoupili dva lidé.

Georg Trakl — Básně za úplňku (audio)

Georg Trakl — Básně za úplňku (audio)

Smysl života definoval syn Kurta Vonneguta Mark těmito slovy:"We are here to help each other to get through it — whatever it is." A Traklovo "whatever it is" je opojné, magické i hrozivé. Příští týden oslaví rakouský básník Georg Trakl 135. narozeniny. Poprvé jsem se...

Jsou věci tak krásné

Jsou věci tak krásné

na světě, že
nemůžu pochopit, proč
jsem si vybral život
v boudě z latí, kam
nepáchne živá duše, kam
táhne a
z okna vidím jen
staré potrubí a zeď.

Fotky

Fotky

Většina fotografů fotí lidi.
To je napůl výhra.
Nebo jen ženské, to je
úplná výhra.

Jeden
známý herec
se dal slyšet, že chce

Neděle

Většinu dopoledne jsme
s dětmi venku.
V lesním jezírku
trénují žabky,
sojka a káně
nad námi létají
sem a tam nebo
v kruhu.

Brodíme se
kupami tlejícího listí;

Můj komín

Můj komín

Vstávám teď ráno tak brzy,
že můj tovární komín
ještě svítí jeho
svou karmínovou září.

Připomíná mi můj
tvrdej chleba, když

Snus

Tenhle švédský
žvýkací tabák mi dělá dobře.
Mám ho vzadu
za tváří a
když se na sebe
ráno dívám
do zrcadla po tom,
co jsem několik hodin psal
báseň o zácpě,

Matrix 4 Resurrections — nerecenze

Matrix 4 Resurrections — nerecenze

"It's not gonna happen" a "Fuck" — píp. Tyhle dvě věci mi z filmu Matrix 4 Resurrections utkvěly v hlavě i do druhého dne. Před čtyřkou jsme se ženou z nostalgie absolvovali i všechny tři předchozí filmy. A nejen že se na to pořád dalo dívat, dokonce jsme při...